Pohyb tlustého střeva se zlepšuje především tehdy, dodáváme-li do těla dostatek potravin bohatých na vlákninu za přítomnosti dostatečného množství tekutin.. Projímavost jako taková vzniká díky tomu, že vláknina ve střevě nabyde na objemu a podporuje se tak peristaltika střev.
V případě, že vaše tělo trápí zácpa, zkuste tedy nejprve sáhnout po projímavých potravinách a zamyslete se nad svým jídelníčkem. Dospělý člověk by měl denně přijmout 25 - 30 g vlákniny a vypít minimálně 1,5 l vody. Projímadlo si nechte až pro případ nouze.
Fíky pěstovali již staří Egypťané a jistě věděli proč. Fíky mají řadu příznivých účinků a to nejen na zácpu. Fíky obsahují důležité živiny, minerály jako např. draslík, vápník, vitamíny B, velké množství vlákniny. Fíky se jedí celé, jen je potřeba je řádně omýt.
Švestky jsou opravdovým pokladem pro ty, kdo trpí zácpou. Společně s vlákninou, která je ve švestkách obsažena ve vysokém množství, působí jako ideální potravina pro zdravá střeva. Je možné použít švestky sušené, které se namáčí přes noc, švestky mohou být i čerstvé, kompotované nebo ve formě povidel. Švestky obsahují také řadu vitamínů a minerálů.
Pročistí vaše střeva spolehlivě. Vypijte alespoň občas 500 ml zeleninové či ovocné šťávy.
Zelná šťáva je zvláště účinná při snižování kyselosti žaludku, při sklonu k obezitě a hemoroidech. V bílém zelí je hodně vlákniny, která působí příznivě při potížích se zácpou.
Některé z vás jistě překvapí, že meloun se řadí mezi zeleninu a je příbuzný okurce a cuketě. Meloun má mnoho tělu prospěšných účinků, podporuje hydrataci, obsahuje vitamíny, minerály a má vysoký obsah vlákniny a to je důležité při potížích se zácpou.