Jednotka pH udává míru kyselosti či zásaditosti v látce. Přirozené pH v těle by mělo být vyrovnané, tedy kolem hodnoty 7, pak je tělo schopné ideálně vstřebávat potřebné živiny a ideálně s nimi také pracovat. Hodnoty pod pH 7 značí kyselost a nad pH 7 zásaditost.
V těle se běžně měří např. pH moči a to jednoduchým způsobem – ponořením lakmusového papírku přímo do vzorku moči.
Souvisí spolu velmi významně. Hodnotu pH v těle můžeme významně ovlivnit stravou a pitným režimem. Dnešní populace trpí zpravidla překyselením organismu. Proč? Denně jíme potraviny a pijeme nápoje, které jsou silně kyselinotvorné. Cukr, alkohol, čokoláda, maso, tuky a chemické látky, které jsou obsaženy v průmyslově zpracovaných potravinách zvyšují kyselost organismu. K tomu přispívá i nadměrná fyzická námaha nebo nesprávné dýchání a samozřejmě stres.
Tělo se snaží opět nastolit rovnováhu a vyrovnat kyselé prostředí. K tomu používá zásadité látky, např. minerál vápník z kostí, zubů nebo z vaziva. Tyto látky pak mohou jinde v těle chybět a to může být příčinou zdravotních komplikací.
Kde nejsou vitamíny a minerály, dobře se daří nemocem. Kyselé prostředí v těle je ideální podmínkou pro přemnožení choroboplodných zárodků.
Jak už dobře víme, imunita se tvoří z velké části ve střevech. Podpořte ji alespoň probiotiky a prebiotiky.
Co si naložit na talíř? Samé dobroty, nebojte se!
Jako první pomoc můžete zvolit i některé doplňky z přírodních zdrojů. Silně zásaditá je třeba Chlorella, Spirulina nebo mladý ječmen.
Hlavními zásadotvornými hrdiny jsou ovoce a zelenina. Nenechte se zmást jejich chutí! Kyselý citron má pH kolem 10, čili velmi zásadité. Nejzásaditější jsou: hlávkový salát, zelené fazolky, hroznové víno, kiwi, avokádo, olivy, banány, rajčata, med, jablka a třeba grapefruity.
Ideální je zachovávat správný a tedy vyvážený poměr mezi potravinami.