Dobrý den, několik dsní mam průjma jako řemen. Můžete mi poradit jak se toho zbavit? Četl sem , že jso udobrá probiotika. Používam leta černé uhlí, ale teď se toho nemůžu zbyvit.... děkuji
Dobrý den, četl sem u Vás na facebooku, že je dobré doplňovat probiotika současně s prebiotiky. Aktuálně mam antibiotika. Jaké mi doporučíte probiotika a prebiotika? Děkuji Lidovský.F
Dobry den, jaka probiotika doporucujete pri salmoneloze u ditete (6 let). Dekuji.
Dobrý den, dělám logistika ve skladu a často mě trápí vyprazdňování, když jsem v práci. Ačkoliv mam nutkání na stolici, nejde mi to. Při práci se moc nepohybuji, často sedím a není možnost se projít. Je možné zařadit nějáké laktobacily nebo probiotika aby se to zlepšilo? Někde sem četl, že to může pomoci....... Děkuji František M
Dobrý den, ženu mám v 34 tt a trápí jí časté zácpy. Můžete jim doporučit nějáké laktobacili nebo probiotika? Bude to bezpečné i pro miminko. Děkuji Pavel E
Dobrý den, chci pochválit za hezké webové stránky a zeptat se vás - jaké probiotika a prebiotika vy jako odborníci doporučujete? Aktuálně jsem na začátku těhotenství a probiotika mi dělají dobře. Mám teď od Swissu. Chci ale zjistit, které jsou u nás na trhu ty nejlepší pro tělo - mé i miminka. Děkuji moc. Krásný den. Alice
Je potřeba přípravek s probiotiky a prebiotiky užívat pravidelně, nebo stačí při potížích?
Probiotika jsou přátelské bakterie, živé organismy, které pečují o naše střeva a jejich mikroflóru. Je to prostředí, ve kterém dochází k vstřebávání živin do těla. Práce probiotik pro naše těla je opravdu záslužná. Zabraňují přemnožení škodlivých bakterií, kvasinek a dalších nezvaných hostů v trávícím traktu. I vy máte ve svém těle až 500 jejich typů.
A protože jsou probiotika živé organismy, také potřebují brát z něčeho sílu. Jejich potravou jsou prebiotika. V zásadě se tedy dá říci, že probiotika jsou ochránci naší imunity a prebiotika jsou jejich potrava. Prebiotika samotná jsou určité typy sacharidů, které jsou pro lidské tělo nestravitelné a tělo tyto látky vylučuje. Pro probiotika jsou ale podmínkou k přežití.
Střevní mikroflóra je společenství mikroorganismů, převážně bakterií, které osidlují střevní sliznici. Úkolem střevní mikroflóry je zajišťovat ideální prostředí pro správné zpracovávání živin a dobře fungující imunitní systém. Součástí střevní mikroflóry je skupina tzv. hodných bakterií - probiotik, které brání přemnožení škodlivých bakterií, kvasinek a dalších „vetřelců“ v našem trávicím traktu. Kdybychom zvážili veškerou střevní mikroflóru dospělého člověka, dostali bychom se na úctyhodné číslo 1–3 kg.
Prebiotika se dostávají do našich těl ve stravě. Nacházíme je v potravinách rostlinného původu např. v luštěninách, v zelenině, v ovoci. Za nejvýznamnější prebiotikum je považován inulin. Je obsažený v kořenech čekanky, topinambur, česneku, cibuli, v pórku. Prebiotika jsou technicky vzato určité typy sacharidů, které jsou pro lidské tělo samy o sobě nestravitelné. Projdou střevy, aniž by je trávicí trakt zpracoval tak, jak to dělá s ostatními složkami stravy. Velmi dobře je ale dokáží zpracovat naše přátelské bakterie, tedy výše zmíněná probiotka.
Probiotika napomáhají ke správnému fungování střev.
Máte-li touhu svým střevům pomoci v jejich funkcích – střeva tvoří až 80 % imunity lidského těla - dodávejte jim obě složky. V případě, že užíváte pouze probiotika, může se stát, že tyto kmeny osídlí trávicí trakt pouze nárazově. V důsledku nedostatku prebiotik ve stravě, miliardy těchto přátelských bakterií rychle zahynou. Z druhé strany, použijete-li pouze prebiotika, tedy stravu pro přátelské bakterie, musíte zajistit přítomnost probiotik. Strava pro přátelské bakterie sama o sobě nezmůže nic.
Primárně najdeme probiotika v mléčných a kysaných produktech a potravinách. Také se vyskytují v určitých druzích nápojů, např. v probiotickém pivu. Jmenovitě si dopřávejte tyto potraviny: jogurty, kefíry, kysané zelí, tempeh, mikrořasy, miso polévka, kombucha, nakládaná zelenina (kimčchi), atd. Pokud víte, že nejste fanoušci těchto potravin, nemusíte se do nich nutit. Stačí užívat probiotika v tabletce nebo v koktejlu.
Užívat probiotika a prebiotika společně není jen vhodné, ale je téměř žádoucí. Probiotika jsou ony pověstné hodné bakterie, bojovníci za naši imunitu. Tyto organismy potřebují specifickou stravu – tedy prebiotika, aby přežily náročné boje s naší životosprávou a často s nevhodnou stravou. Probiotika si představujte jako rytíře v lesklé zbroji, kteří bojují ve střevech za naše zdraví. Prebiotika jsou jejich stravou, jejich štítem. Posílejte je do bitvy o zdraví výhradně společně.
Ano. Probiotika podávaná v tabletce nebo v koktejlu také splní svou funkci. Je zde ale riziko, že zafungují pouze jednorázově. Bez příslušné dávky prebiotik (ať už ve stravě nebo v prášku) nepřežijí dlouhou dobu. Chcete-li si vybudovat silnou střevní mikroflóru a armádu probiotik, užívejte probiotika i prebiotika zároveň. Poté si můžete být jisti, že budete mít imunitu tak silnou, že vás ochrání před celou řadou nemocí jak civilizačních, tak sezónních.
Střevní mikroflóra je prostředí v našich střevech, které pomáhá dostat potřebné živiny do našich těl, a naopak vyloučit to nepotřebné. Mikroflóra je určité množství mikroorganismů, které žijí v trávicí soustavě všech živočichů, včetně člověka. Pro správné fungování trávení je třeba udržovat takový stav mikroflóry, aby nám mikrobi a bakterie prospívali, nikoli škodili.
Dá se říci, že je to jedna z mnoha alchymických procesů lidského organismu. Člověk a tyto organismy spolu žijí v symbiotickém, tedy oboustranně výhodném vztahu. Člověk poskytuje těmto organismům prostředí k životu a oni mu na oplátku slouží ve prospěch jeho zdraví.
Kdybychom mikroflóru v těle dospělého člověka zvážili, dostali bychom se na váhu v rozpětí 1–3 kg. I ve vašišch tělech žije na 500 druhů těchto bakterií.
Probiotika se mohou podávat i dětem několik dní starým. Pokud jsou kojeny, pak záleží na stravě matky, ale i kojeným dětem malé množství probiotik neuškodí. Je potřeba podávat přípravky speciálně určené dětem. Mají specifické složení s výběrem nejvhodnějších kmenů probiotik.
Není, probiotika se mohou podávat i dětem brzy po narození, je jen potřeba vybrat správný přípravek vhodný speciálně pro děti určitého věku. Dále je potřeba brát ohled na typ stravování, jsou k dispozici mléka pro nekojené děti, která již probiotika obsahují.
V období chřipek, rekonvalescence dítěte po nemoci, průjmových onemocnění či chronického onemocnění, neváhejte přidat kromě jogurtu i probiotický kmen v „pilulkách“. Samozřejmě v dávce a složení, které odpovídají dětskému věku. Pokud osidlování probíhá standardně, máte vyhráno. Nežádoucí mikroorganismy a oslabená imunita umí dítě velmi potrápit.
Dětské tělo funguje v tomto ohledu stejně, jako tělo dospělé. Probiotika podávaná v tabletce či koktejlu splní svůj účel. Hrozí ale, že zafunguje pouze krátkodobě a jednorázově. Probiotika v dětském těle potřebují ke svému životu i prebiotika. Chcete-li svému dítěti vypěstovat odolnou střevní mikroflóru a imunitu, podávejte mu probiotika i prebiotika zároveň. Školní virózy se mu pak s velkou pravděpodobností vyhnou.
Dříve jsme nekonzumovali průmyslově zpracované potraviny nakoupené v supermarketech, ani potraviny s vysokým obsahem cukrů a škrobů. Rychlá občerstvení byla také velká neznámá. S ohledem na současné a převážně nezdravé způsoby stravování je vhodné užívat potravinové doplňky s obsahem probiotik a prebiotik, které mohou napravit nedostatky ve stravě.
Probiotika jsou strážci zdravé a silné imunity. Bez přehánění je možné říci, že nám mohou pomoci vypořádat se s mnoha chorobami. Velmi aktuální jsou při užívání antibiotik, která zdravou mikroflóru, a v ní žijící přátelské bakterie neboli probiotika, negativně ovlivňují. Také jsou na místě při problémech s imunitou a samozřejmě při trávicích obtížích.
Probiotika ve střevní mikroflóře se podílí až z 80 % na činnosti imunitního systému. Z toho logicky vyplývá, že nám pomáhají vypořádat se s mnohými zdravotními problémy. Na prvním místě jsou trávicí obtíže, kde se příznivý účinek probiotik projeví nejrychleji.
Užívání probiotik je problematické u onkologických pacientů. Ale i pro ně máme řešení. Chystáme přípravek, ve kterém budou probiotika upravena do formy, kterou bude možné doporučit i určitým skupinám pacientů s onkologickým onemocněním.
Určitě ano. Probiotika pomohou střevům vytvořit zdravou mikroflóru, která zajišťuje jejich správnou funkci. Při zácpě pomáhá ke správné konzistenci stolice, při průjmu uplatní příznivý vliv na složení střevní mikroflory. Vhodné je užívat probiotika společně s prebiotiky. Nezapomínejte na pitný režim a podle možností i na doplnění minerálů do těla.
Každý přípravek je originální svým složením, kombinací kmenů probiotických bakterií a případným přidáním prebiotik. Pak se mohou přípravky specializovat pro určité skupiny populace, případně pro určité typy problémů, které pomáhají řešit.
Probiotika jsou zásadním prvkem zdravé střevní mikroflóry. Dlouhodobý nedostatek probiotik neboli hodných bakterií ve střevech může způsobovat zdravotní komplikace a obtíže. Nejsou-li ve střevech probiotika v dostatečném množství, snáze se množí nebezpečné bakterie. Poté je jen otázka času, kdy a jak se tento nedostatek projeví. Mohou to být problémy s obranyschopností organismu, trávicí potíže, potíže s vyprazdňováním.
Ideální je samozřejmě užívání preventivní. Zdravá střeva se silnou probiotickou mikroflórou mohou tělu pomoci snáze odolat virózám a nemocem trávicího traktu. Střeva nejsou pouze orgánem pro vylučování, ale základem imunitního systému těla. Pokud začnete užívat probiotika a prebiotika až během potíží, vytrvejte ještě několik dnů či týdnů po vyléčení. Doplníte tak stav mikroflóry na ideální.